Słowny testament

Witamy, w tym wpisie chcielibysmy przybliżyć kwestię słownego testamentu na konkretnym przykładzie. Oraz chcielibyśmy zwrócić uwagę na co sady zwracają uwagę w takich praktykach.

Słowny testament oznacza mniej więcej tyle, iż czasem osoba, który ma jakiś majątek, może przekazać testament słownie, informując to tym w szerszym gronie, iż swój majątek chce podzielić „tak i tak dla tej i tamtego”. W razie śmierci spadkodawcy można podczas rozprawy o podział majątku sadowej powołać się na takie słowa.

Nie tak dawno mieliśmy przypadek rozprawy sądowej, gdzie babcia wszystko chciała zostawić wnuczce ale zwlekała ze zmianą testamentu napisanego wiele lat wcześniej, który mówił, iż cały majątek idzie na swojego syna. Jednakże syn nie sprawował w późniejszych latach zupełnie opieki nad schorowaną matką, robiła to wnuczka.
Niestety po śmierci babci obowiązywał cały czas testament dawny, ten sporządzony wiele lat wstecz.

Podczas rozppawy sad uznał, iż testament jest ważny i wszystko należy się synowi, bez wględu czy sprawował opiekę czy też nie, jednakże adwokat wnuczki, powołał się na testament ustny.
W tym wypadku miał mieć miejscu na urodzinach wnuczki, gdzie babcia przy gościach oświadczyła, iż majątek swój chce przekazać właśnie wnuczce. Było to mocne oświadczenie woli.

Sąd przystał na to, jednakże jak postanowił udokumentować ten ustny testament?
Zostali wezwani na sprawę wszyscy ci, którzy byli wówczas gośćmi, sąd wezwał około 5 świadków, którzy musieli konkretnie i tak samo przedstawić wersję wydarzeń, byli pytani co było podane w tamtym dniu na obiad, co konkretnie mówiła babcia a nawet w co była ubrana.
Własnie tak sąd próbuje dowieśc zasadności i prawdomówności świadków. Aby testament słowny miał sens musi to być bardzo precyzyjnie określone w zeznaniach świadków sytuacji oraz musi istnieć kilka osób, które by to mogły potwierdzić.

W wypadku tej sprawy sad jednak uznał, iż cały majątek zostaje przekazany w myśl testamentu, czyli synowi. Ten wypadek był trudniejszy bowiem istniał testament spisany, więc jakby testament słowny rzadko kiedy coś wówczas może zwojować.
Lepiej powoływać się na niego kiedy jest brak testamentu a jednak było kiedyś ogłaszane przez spadkodawcę oświadczenie woli.

Pozdrawiamy

Tagi wpisu: .

1 komentarz

  1. Dziękuję za zwrócenie uwagi na kwestię testamentu słownego. Przydało mi się to, dziękuję za Waszą pracę :)
    Pozdrawiam serdecznie